Projekt sdílených elektrokol v Berouně se 29. července slavnostně spouští

Chytrá a ekologická doprava na území města bylo jedním z hlavních témat Nezávislých Berouňáků v komunálních volbách. „Projekt sdílených elektrokol byla jedna z myšlenek, jak ulehčit berounské dopravě, i proto jsem byl neskutečně rád, že se nám podařilo dohodnout se zástupci Nadace Tipsport a firmy nextbike Czech Republic, ale i se zástupci okolních měst a obcí, aby do toho s námi šli. Nyní se vše podařilo a 29. července projekt slavnostně spouštíme. Vím, že těch „porodních bolestí“ bylo více, než jsme si dokázali představit. Přece jen se jednalo o pilotní projekt v rámci celé ČR a nikdo například netušil, jak moc budou složitá jednání se společností ČEZ či vyjednávání o pozemcích pro dobíjecí stanice,“ říká s úlevou berounský místostarosta Dušan Tomčo, jenž rovněž kvituje, že našel podporu i ve vedení města a mezi většinou zastupitelů.

„Nadace Tipsport nakoupila všech 100 kol, všech 15 dobíjecích stanic a bude hradit všem občanům/uživatelům prvních patnáct minut jízdy zdarma. Vše dohromady tvoří dohromady částku 15 mil. Kč. Rádi jsme tento projekt podpořili, protože uleví automobilové dopravě, pomůže čistotě ovzduší, rozvíjí zdravý životní styl a především pomůže stovkám našich spoluobčanů při přesunech v Berouně a blízkém okolí. Věřím, že firma nextbike, která bude sdílená kola v Berouně provozovat to zvládne na jedničku, přestože se jedná o první projekt elektrokol v ČR,“ řekl generální ředitel holdingu Tipsport Petr Knybel.

Již tuto středu v 10:00 srdečně zveme všechny zájemce na berounské Husovo náměstí na slavnostní spuštění projektu a rozjezd modrých kol po Berouně a blízkém okolí.

 

Pro informaci ještě přidáváme praktické informace k provozu sdílených elektrokol:

Jak funguje zapůjčení elektrokola? Musím mít staženou speciální aplikaci?

Pro půjčení e-kola je potřeba se registrovat na webu www.nextbikeczech.com nebo v mobilní aplikaci nextbike. Po registraci je nutné aktivovat váš účet verifikací platební karty částkou 50 Kč, která je okamžitě převedena na váš jízdní kredit nextbike. Pokud je váš účet aktivní, nejjednodušší cesta k půjčení kola je prostřednictvím mobilní aplikace, kdy jen stačí aplikací oskenovat QR kód na kole a zvolit „půjčit kolo“. Kolo se automaticky odemkne a uvolní z doku terminálu.

Co dělat, pokud nemám chytrý telefon?

Pokud nemáte chytrý telefon, stačí registrace a aktivace účtu na uvedeném webu a ve chvíli, kdy budete u kola, stačí jen zavolat na zákaznickou linku, která si spojí vaše telefonní číslo s vaším nextbike účtem a kolo Vám odemkne na dálku.

Musí se e-kolo vracet do nabíjecích terminálů?

Ano, e-kola se musí vracet do 15 předem připravených nabíjecích terminálů. E-kolo se do něj vrátí a poté se uzamkne zámek jednoduchým zamáčknutím páčky nad zadním kolem. V případě, že je dobíjecí terminál plný, je možnost uzamknout jednoduchým zamáčknutím páčky nad zadním kolem vedle nabíjecího terminálu, ale ne více než 10 metrů. V případě uzamknutí a vrácení kola mimo stanici nebo více 10 metrů od stojanu podléhá servisnímu poplatku 250 Kč.

Je zapůjčení elektrokola limitováno věkem?

Kolo si může půjčovat osoba starší 16 let.

Je samotný provoz elektrokola složitý?

Elektrokolo se chová úplně stejně jako standardní mechanické kolo s třístupňovou přehazovačkou s tím rozdílem, že do 25 km/h uživateli pomáhá. To znamená, že provoz e-kol není vůbec složitý, stačí si jen jízdu užít.

Co dělat v případě, kdy se kolo rozbije a nejsem v blízkosti dobíjecího terminálu?

V případě, že máte nějaký mechanický problém, je potřeba zavolat na zákaznickou linku 581 652 047, která dá povel servisnímu týmu kolo vyzvednout. V případě, že je kolo půjčeno mimo pracovní dobu (Po-Pá 9:00 – 18:00), je potřeba kolo uzamknout na přehledném a provozu neohrožujícím místě, napsat na náš email servis@nextbikeczech nebo na FB účet @nextbikeczech a náš servisní tým se bude snažit tento problém vyřešit co nejdříve a bude vás zpětně kontaktovat.

Jaká je výdrž baterie? Kolik kilometrů mohu ujet na jedno nabití?

Elektrokolo dokáže ujet v průměru 50 km v závislosti na náročnosti terénu, počasí a váze jezdce.

Co se stane, když se baterie kola během jízdy vybije?

Kolo můžete využívat dál bez podpory elektrického pohonu.

Jak zjistím aktuální stav baterie kola?

E-kolo má na svém rámu světelný indikátor, který zobrazuje stav nabití baterie.

Kolik kol si můžu půjčit na 1 účet?

Na jeden účet si můžete půjčit až 4 kola, ale prvních 15 minut zdarma platí jen na první půjčené kolo.

Po jak dlouhé době si mohu půjčit opět kolo, aby se znovu aktivovala dotovaná 15 minutová jízda zdarma?

Pro znovupůjčení kola v režimu dotovaných prvních 15 minut zdarma je potřeba mít minimálně 15 minutovou přestávku mezi půjčkami a jde využít několikrát za den.