Rekonstrukce berounského nádraží začne letos

Poté, co se loni Správě železnic nepodařilo rozjet tendr na rozsáhlou opravu nádraží v Berouně, měla by být v následujících týdnech vypsána nová soutěž na dodavatele této investiční akce za zhruba čtvrt miliardy korun. Železničáři rovněž chtějí změnit podmínky soutěže tak, aby se projekt případně dal spolufinancovat z Operačního programu životního prostředí; s tím se původně vůbec nepočítalo. “Doufám, že pokus o využití programu ze životního prostředí není náznakem vysychajících peněz v resortu dopravy, což by mohlo rekonstrukci oddalovat. Berounské nádraží opravu nutně potřebuje a navazuje na ni i celá řada městských investičních akcí, ať již dokončených, jako byl přesun autobusového nádraží, tak třeba plánovaná výstavba cyklověže či dalšího infocentra pro návštěvníky regionu,” říká místostarosta Berouna Dušan Tomčo a dodal: “Od zástupce investora ze SŽDC, který má projekt na starosti, mohu potvrdit, že rekonstrukce začne, pokud vše půjde hladce, v polovině tohoto roku a bude probíhat po etapách. To zaručuje, že nedojde ani na chvíli k uzavření celého nádraží. Hotovo by pak mělo být v polovině roku 2022.”
Investiční akce s názvem „Rekonstrukce výpravní budovy v železniční stanici Beroun“ bude zahrnovat kompletní opravu nádraží, které tvoří odjezdová hala, administrativní budova a provozní prostory. V odjezdové hale dojde k přemístění pokladen a vzniku dalších komerčních prostor.
Pro objekt nádraží je plánována nová fasáda včetně zateplení, nová střecha, výměna oken a dveří, úprava povrchů stěn a stropů, výměna podlah i interiérových dveří. Pro celý komplex budov se vybudují nové rozvody (kanalizace, voda, topení, elektroinstalace). Nově bude objekt osobního nádraží vybaven systémem chlazení a výměny vzduchu. Rekonstrukce bude dále řešit rozšíření informačního a kamerového systému.