Komunální politika potřebuje ze všeho nejvíc selský rozum

Novou tváří na letošní kandidátce Nezávislých Berouňáků je soukromý zemědělec ze Zdejciny Jiří Mužík. V případě úspěchu v komunálních volbách do berounského zastupitelstva se chce zaměřit především na okrajové části města. Jejich situaci zná perfektně. Vždyť statek, na němž hospodaří, najdete na samém okraji Berouna, v dolní části zdejcinských serpentin.

Co vás vedlo ke kandidatuře za Nezávislé Berouňáky?

Především řadu z nich znám. V dnešním světě je až příliš negativního a mně přijde, že právě oni upřednostňují pozitivní věci. Když vidím a čtu názory některých lidí v těchto týdnech, tak mě to v mém rozhodnutí jen přesvědčuje.

Jak se hospodaří mladému zemědělci v Berouně?

Díky tátovi se v oboru pohybuji od mládí. („Už ve školce nutil děti chodit na brambory,“ zapojuje se se smíchem do hovoru manželka Jiřího Mužíka). I proto jsem měl snadné rozhodování a šel studovat na Zemědělskou univerzitu v Suchdole. Nyní hospodařím na 100 hektarech především u nás na Zdejcině. Soustřeďuji se hlavně na chov skotu a pěstování zeleniny. (Stánek s čerstvou zeleninou od Mužíků mnoho Berouňáků určitě na Husově náměstí zaregistrovalo.)

Na co by se podle vás mělo vedení Berouna zaměřit?

Určitě na šetrné zacházení s přírodou a podporování zdravého životního stylu obyvatel. To je mi blízké už třeba tím, že při našem hospodařením používáme jen minimum nejnutnější chemie. Lidé ve vedení města by měli ve svém rozhodování používat selský rozum a racionální domluvu. Vidím, že mnoho lidí se proti sobě nesmyslně štve, aniž by mnohdy znalo jádro věcí. Proto je potřeba zvolit především ty, kteří se budou snažit logicky a bez emocí domluvit v co největší prospěch Berouňáků.