Chytré město zjednoduší život nám všem

Proč zbytečně trávit čas na úřadech, když si spoustu věcí můžete zařídit v klidu z domova, od laptopu z kavárny nebo prostřednictvím aplikace ve svém mobilním telefonu? Beroun chce jít podle Jiřího Bessera mladšího, sedmičky na kandidátce Nezávislých Berouňáků, s dobou. Tedy usnadnit svým obyvatelům každodenní život. 

 

Moderní technologie na nás „útočí“ doslova ze všech stran. Jak mohou ovlivnit běžnou komunikaci s městem?

Radnice by se měla vždy snažit o to, aby lidem ušetřila co nejvíce času. To znamená především využít v maximální možné míře elektronickou komunikaci. Obec má život usnadňovat, ne komplikovat. A to obzvláště v době, kdy lze celou řadu záležitostí vyřídit online.

Dnes už má skoro každý telefon s připojením k internetu. Nestálo by za to spustit speciální aplikaci, která by Berouňákům pomohla s každodenním životem?

Taková aplikace je jednoznačně součástí našeho plánu pro nejbližší období. Měla by být jednoduchá, přehledná a velmi snadno ovladatelná.

Co přesně by měla umět?

Třeba by měla být schopna občany v reálném čase upozornit na aktuální stav dopravy, blížící se povodňový stav na Berounce a Litavce nebo na to, že je potřeba zaplatit za popelnice, psa či parkovací kartu. To je úplný základ. Aplikace by však v rámci platné legislativy měla občanům umožnit také zasílání vybraných dokumentů, které si s radnicí vyměňují. Doplňkově by pak mohla rovněž prakticky sloužit ke zveřejňování kalendáře společenských, kulturních a sportovních akcí, jídelních lístků restaurací a tak podobně. Některá česká města již svoji aplikaci mají a vesměs si pochvalují, že jde o poměrně levný a velmi užitečný komunikační nástroj.

Do popředí zájmů se pomalu ale jistě dostávají elektromobily. Co můžeme udělat pro jejich stávající majitele i pro ty, kteří o pořízení auta na elektrický pohon teprve uvažují?

Především jim usnadnit život. Síť dobíjecích stanic houstne pomalu, na tom rozhodně chceme zapracovat. Platí, že elektromobilita pro nás znamená čistší, klidnější a zdravější Beroun.

Součástí debat o chytrých městech budoucnosti je také téma energetických úspor. Můžete představit základní možnosti, které tato oblast nabízí?  

Jde především o snižování spotřeby energií v objektech, které patří městu. Pokud něco stavíme nebo rekonstruujeme, musíme rovnou myslet na to, abychom byli energeticky co nejúspornější a z hlediska životního prostředí co nejšetrnější. Nejen, že tím městskému rozpočtu uspoříme peníze, které pak můžeme použít jinde. Šetříme díky tomu také životní prostředí, což je pro nás neméně důležité.