Taneční jsou dobrou přípravou do života

 

Už 28 let vede Romana Chvátalová taneční kurzy v Berouně a blízkém okolí. Spousta jejích svěřenců se po letech dostala až na stupně vítězů velkých soutěží. Jedenáctka kandidátky Nezávislých Berouňáků ale ráda naučí tančit úplně všechny. „Pořád mě to hodně baví. Mám štěstí, že v životě dělám něco, co mě od malička fascinovalo,“ přiznává.

 

Všechno začalo už v roce 1991 v kulturním domě Plzeňka. Právě před osmadvaceti lety vedla Romana Chvátalová svůj první kurz. Základ se od té doby nezměnil, „staré dobré kousky“ zůstávají. „U některých věcí ale záleží na schopnostech většiny. Někdy přidáváme tance, které běžně neučíme. V posledních letech ale určitě více mluvíme – o charakteru, morálce i mezilidských vztazích,“ vysvětluje absolventka trenérství na FTVS.

 

Zájem o tanec je podle ní trvalý, navíc mu pomohla televizní show Stardance. A už dávno prý neplatí, že dívky jsou vždycky v přesile. „Do některých kurzů chodí dokonce větší počet chlapců. Také proto, že platí výrazně méně,“ připomíná, že ačkoliv jsou ceny za výuku pro obě pohlaví stejné, náklady na oblečení bývají u slečen znatelně vyšší. „Velký boom navíc zažívají kurzy pro dospělé. Pro ně jde o dobrý způsob odreagování, trénink pro tělo i mozek,“ dodává.

 

A proč by měli taneční absolvovat všichni? „Je to dobrá škola života a první větší společenská událost, ve které vystupuje absolvent sám za sebe. Během hodin si osvojí komunikaci a etiketu, dozví se hodně o sobě a také okolí zjistí leccos o něm. Není snadné postavit se před ostatní a učit se něco od začátku,“ vypočítává výhody tanečních kurzů, které jsou mimochodem českou specialitou, Romana Chvátalová.