Eva Chlumská: Zvětšíme školy i školky

Kapacity. Ty momentálně trápí berounské školy a školky ze všeho nejvíc. Eva Chlumská, která se přímo v oboru pohybuje už více než dvě desítky let, to dobře ví. A chystá se s tím spolu s dalšími Nezávislými Berouňáky něco dělat.

 

Beroun má problémy s počtem míst v mateřských i základních školách. Jaký má tenhle problém, který souží obyvatele i ty, co by se sem rádi přistěhovali, východisko?

Město již tuto situaci řeší a my bychom v tom rádi pokračovali. Přístavba pavilonu na 2. ZŠ a přístavba i rekonstrukce 4. ZŠ už začaly. Připravuje se výstavba nové mateřské školy Na Máchovně. Podporujeme také vznik a působení soukromých školních subjektů.

Některé základky (Wagnerovo náměstí, Jungmannova) z venku nevypadají v ideální kondici. Plánujete jejich opravy? 

Samozřejmě. Rádi bychom oblékli nový kabát oběma těmto školám. Zároveň se chceme zaměřit na využití půdních či sklepních prostor pro rozšíření jejich zázemí.

Uvažujete o zavedení dopravních prostředků, které by děti vozily do základních a mateřských škol?

Ano, na zlepšení dopravní situace ve městě by toto řešení jistě mělo pozitivní vliv. Školní autobusy by určitě ocenili také rodiče.

Beroun má obrovský potenciál, je to fajn místo pro život, navíc dobře dostupné. Nezasloužil by si stát se univerzitním městem?

Počítáme s tím. Dokonce už jsme podnikli jisté kroky a jednali, aby se i v Berouně otevřela jedna z fakult vysoké školy. Věříme, že to vyjde.

Co dalšího chystáte pro nejbližší čtyři roky v oblasti školství?

Určitě chceme podporovat vzdělávání pedagogů. U dětí zase plánujeme rozvíjet čtenářské a matematické dovednosti a určitě je potřeba se věnovat také problematice inkluze.