Nezávislí Berouňáci


Beroun v červnu oslaví 750. výročí od první písemné zmínky. Hlavní oslavy se konají o víkendu od 19. do 20. června. Bohatý dvoudenní program je otevřený pro všechny a zdarma. Centrum města zaplní muzikanti, tanečníci, šermíři, zbrojnoši, jarmarečníci, kejklíři, trubači, sládkové. Přivítat budete moci i samotného krále Přemysla Otakara II. na koni a jeho početný doprovod.

V pátek 19. června ožije divadelní šapito u kruhového objezdu v Havlíčkově ulici. Hlavní oslavy ale vypuknou v sobotu 20. června. Na Husově náměstí budete moci ochutnat v rámci pivních slavností zlatavý mok ze čtrnácti pivovarů. Hudební program potrvá od 9. hodiny ranní až do setmění a na pódiu se vystřídají takřka všechny hudební žánry: dechovka, staropražské kuplety, jazz, rock aj.

 

V sobotu v pravé poledne slavnostní fanfáry přivítají průvod v čele s Přemyslem Otakarem II., v jehož roli se objeví populární herec, režisér a muzikálový zpěvák Lumír Olšovský. Na koni projede se svým početným doprovodem Havlíčkovou ulicí k Plzeňské bráně, na Husovo náměstí. Na cestě jej může doprovodit, anebo pozdravit každý. „Na městské slavnosti Berounské Hradby, které jsou vyvrcholením letošního výročí, zvu srdečně všechny Berouňáky bez rozdílu věku. Věřím, že nás bude slavit co nejvíce, protože Beroun si to určitě zaslouží,“ vyzývá berounská starostka Šárka Endrlová.

 

Přípravy významného výročí města začaly již loni. A tak několik týdnů před samotnými oslavami již Husovo náměstí zdobí kvetoucí pelargonie, rozkvetly i postranní ulice. O tom, že květinová výzdoba ve městě chyběla, svědčí i reakce mnoha občanů: „Jsem moc ráda, že jsou mezi námi takoví lidé, kteří chtějí mít krásu kolem sebe. Něco tak úžasného jsme tady ještě neměli,“ napsala nám například Dana Burandová.

Opraveny byly Plzeňská i Pražská brána, novou fasádu dostala i budova s Městských informačním centrem na Husově náměstí, které bylo zmodernizováno a rozšířeno o vyhledávanou čítárnu. Město vydalo novou reprezentativní publikaci o Berounu, otevřelo novou pěší zónu. Na čtyři desítky památek a dalších významných objektů doplní informační tabulky, které turistům přiblíží jejich historii. Mezi takto označenými objekty navíc povedou nově vyznačené turistické okruhy pro děti i dospělé.

Živo bude během oslav v novém Muzeu berounské keramiky, které se městu díky dotaci podařilo otevřít v Zámečnické ulici. Otevřen bude 20. června i Kulturní dům Plzeňka, kde sice ještě budou probíhat práce na doladění interiéru, ale v rámci mimořádného Dne otevřených dveří přivítá první zájemce o prohlídky.


© Copyright 2010-2014 Nezávislí Berouňáci | Všechna práva vyhrazena
info@nezavisli-berounaci.cz